Här finns vi – distriktsexpedition samt föreningar i Älvsborgs distrikt

IOGT-NTO i Älvsborg sträcker sig från Dalsland i norr till Mark i söder. Distriktets expedition finns i Borås. Kontakta gärna en förening eller expeditionen om du har frågor eller vill delta i något arrangemang eller föreningsträff!

Nedan hittar du kontaktuppgifter till distriktsexpeditionen och alla våra föreningar – från norr till söder!

Distriktsexpeditionen
IOGT-NTO-rörelsen Älvsborg
Kasernvägen 6
504 31  BORÅS
Tel: 033-10 32 72
0768-42 82 42
Fax: 033-10 07 32
E-post: alvsborg@iogt.se
Verksamhetsansvarig: Krister Johansson
krister.johansson@iogt.se
mobil 0733-40 56 78

DALSLAND
Melleruds Hopp, Mellerud
Ingvar Asp 0530-418 21, 0730-49 13 73, ingvar.asp@iogt.se

Dalblomman, Billingsfors
Owe Eliasson 0531-304 90

Klipprosen, Bengtsfors
Kjell-Åke Andersson  0738-41 30 94, kjellakesmarkbygg@gmail.com

Ledstjärnan, Dals Långed
Stig Johansson 0531-122 75, 0706-93 62 30

Lindberget, Ed
Stig Gustafsson 0534-103 40, 0705-30 24 56, dalsed.scoutkar@gmail.com

VÄNERSBORG – FÄRGELANDA
Trygghet, Vänersborg
Morgan Larsson,  0728-01 07 14, iogt1@outlook.com

Ryrs Framtid
Bengt-Arne Karlsson  0521-25 70 08, 0732-57 85 85, ba.konsult@telia.com

Kamratringen, Brålanda

Sonja Berg 0521-320 67, 0762-219314

TROLLHÄTTAN – LILLA EDET
Polhem, Trollhättan
Kerstin Martinsson 0520-65 19 12, 0705-31 21 98, kerstinviol@hotmail.com

Trollhättan
Anders Wiking 0520-101 66, 0704-20 14 91, anders.wiking@telia.com

A W Styrlanders Minne, Lilla Edet
Ingvar Gunnarsson 0520-65 10 65

ALINGSÅS – VÅRGÅRDA – HERRLJUNGA – LERUM – ALE

Solglimten, Skölvene
Ulf Dalevik 0513-230 00, 0705-12 84 70, udalevik@gmail.com

Ariel, Vårgårda
Gunvor Johansson 0322-62 40 59

Starkes IOGT-NTO-förening, Älvängen
Gunda Aili 0303-74 13 280734-27 71 78, gundaaili@hotmail.com

Kamraten, Lerum
Nils Axelsson 0302-142 02, 0702-30 93 24, nils.axelsson@telia.com

Unga Viljor, Floda
Alva Strandberg 0322-63 36 45, 0704-37 61 04, alva.strandberg@iogt.se

Westgöten & Jonas Alströmer, Alingsås
Lars-Ove Källström 0322-701 93, 0705-77 01 93, lars-ove.kallstrom@gmail.com

BORÅS – BOLLEBYGD
Gustav Wasa, Borås
Claes Uhlin 033-24 17 25, 0706-63 45 15, claes.uhlin@iogt.se

308 Borås
Svening Svenningson 033-15 74 50, 0705-15 74 75s.svenningson@telia.com

Fullständigt Vakuum, Borås
Håkan Eriksson 033-12 24 98, 0707-10 66 70, stuvered@telia.com

 

Unga Krafter, Kinnarumma
Winnie Blom-Jensen 0701-90 84 61, Winnie.blom-jensen@iogt.se

Skogsbygden, Sandhult
Henry Sköldberg 0705-52 52 84

Morgonstjärnan, Töllsjö
Elving Johansson 033-28 70 61, lilly.j@live.se

Vikingsborg, Bollebygd
Jan Andersson 033-28 55 42, anderssonj@telia.com

ULRICEHAMN
Viljan, Gällstad
Rune Berglund 0321-701 13

SVENLJUNGA – TRANEMO

Enighet, Grimsås
Roland Götarsson 0325-742 84

MARK

Ihärdig, Skene
Björn Lanefelt 0320-406 45, 0707-37 19 26, bjorn.lanefelt@iogt.se

 

 

 

IOGT-NTO
Box 12825
Stockholm Sweden
08-672 60 00